Leegion 1945 – Epizoda 1


V půlce října vyšla na kanále WAR Productions první epizoda projektu Leegion 1945, tak si jí pojďme trochu přiblížit.

Nejprve tedy samotný projekt WAR Productions, v rámci kterého Leegion vzniká. Ten je ověřeným spojením mé maličkosti s klubem KVH Schwarzwald po boku a našim společným kamarádem, fotografem a vynikajícím kameramanem Honzou Barešem.

Samotný film, jenž by mohl být označen i za hraný dokument, přibližuje osudy estonských vojáku v druhé světové válce. K tomuto účelu slouží fiktivní voják Jüri, jehož příběh je ovšem inspirován hned několika vzpomínkami veteránů a dalšími archivními materiály. Za ty musíme, v převážné většině, poděkovat kamarádu Jackovi Cieleckimu, se kterým jsme i následně námi sestavený příběh dále konzultovali.

Náš původní záměr byl, ukázat osudy Estonců pouze na českém území, kde se ocitli na samém sklonku války. Ten jsme ovšem rychle přehodnotili a rozhodli se širšímu publiku nastínit i předcházející události, které dokreslí složitou situaci ve které se tito muži a ženy ocitli.

Tak se zrodil nástin prvního dílu, kde jsme chtěli především vyzdvihnout boje u města Narva, Tannenbergské linii a evakuaci Estonska.

Primárním tématem první epizody je boj o sovětské předsunuté postavení, kde hlavní hrdina prvně pozná brutální tvář války. Realizace této scény proběhla nedaleko Milovic ve Středočeském kraji. Zde patří díky kamarádovi Tomáši Karlovi a jeho klubu KVH VVP Milovice, jenž spravuje jeden z prostorů bývalého výcvikového prostoru, ve kterém jsme natáčeli. U této scény pak musíme samozřejmě vyzdvihnout i kolegy z brněnského klubu REX – Vojenská historie, kteří nám precizně ztvárnili sovětská vojska. Mimo ně pak za estonskou stranu i kamarády z KVH Waldsteinia a KVH Schwarzach.

Druhou bitevní scénu prvního dílů – Tannenbergskou obrannou linii, se díky pomoci mého tchána Ivana Vystrčila, podařilo realizovat jako jedno z úplně prvních natáčení hned v roce 2020 a to 8. května. Ten den jsme se po domluvě přesunuly společně s pár kamarády z KVH Schwarzach do Ořechova u Brna, kde jsme díky Ivanovi mohli natáčet s jeho kamarádem Josefem Smetanou a jeho tankem T34/76. Čas a možnosti byly velmi omezené, ale i tak jsme vytvořili velmi dynamickou scénu, která nám dala jasný impulz a nasměrovala další natáčení. Pokud jsme u děkování a výčtu lokací, kde film vznikal, pak nesmíme opomenout ani Josefov a primárně dva naše kamarády Tomáše Kunstu a Ondřeje Šubra. První jmenovaný je členem KVH Brendy Josefov – muzea na Bastionu X, kde probíhalo mnoho natáčecích dní a kam vřele doporučujeme vyrazit na výlet. Ondřej je pak nejobsazenější osobou našeho filmu a můžete ho vidět i nevidět v mnoha vedlejších i jedné z hlavních rolí. Mihne se tak ve čtyřech z pěti epizod a je takovou naší filmovou kuriozitou, které za toto nasazení patří náš obdiv. Stejně tak jsme díky Ondrovi, a jeho sdílení teaseru, narazili na pyrotechniky z party – Pyromaniac Náchod, kteří nám nabídli své služby. Po prvních kontaktech jsme zjistili, že jedním z nich je i známý z našeho hobby Richard. Celá naše spolupráce probíhala ve velmi přátelském duchu. V první epizodě můžete výsledky jejich práce vidět v dělostřeleckém přepadu, který následuje po dobytí sovětských pozic a v tzv. „postřelech“ jednotlivých pozic.
Posledním z výčtu děkování je všem hercům, kteří se na tomto počinu podíleli. Především pro náš klub KVH Schwarzwald a jeho členy znamenal projekt dva roky práce a odříkání, takže si zaslouží náš velký dík a respekt! Stejně jako část herců, která si dopravu a střelivo hradila z vlastních kapes čímž nás neuvěřitelně podpořila, protože celý projekt financujeme z vlastních zdrojů.

Závěrem jen doplníme, že z dnešního pohledu je pro nás až těžko uvěřitelné, že s projektem finišujeme a že jsme nakonec nastřádali více jak hodinu a půl sestříhaného materiálu. První dva roky byly neustále ovlivňovány pandemií. Museli jsme rušit a přesouvat natáčení, pohybovat se „na place“ v rouškách, testovat se, řešit zavřené hranice okresů a mnohé další.

To by byl skromný výčet z dění okolo první epizody. Druhá, kterou můžeme očekávat již za nedlouho, nás zavede do bojů ve Slezsku, kde Estonci bojovali již pro zcela jiné ideály, než na estonské frontě roku 1944…

/J/


Jeden z prvních plakátu k filmu z května 2020

Momentky z natáčení v Milovicích

Kamerová zkouška při natáčení v Josefově v průběhu první vlny pandemie
(2020)


První epizoda projektu Leegion 1945


Video, kde můžete vidět některé prameny, ze kterých jsme čerpali vzhled ustroje a výstroje jednotek SS na frontě u města Narva na počátku roku 1944