Wiking


Dne 13.11.2019 vyšel na světlo světa náš nový krátký film Wiking. Přípravy tohoto projektu nám trvaly bezmála půl roku a museli jsme díky němu zdolat mnoho překážek a komplikací. Vše jsme nakonec zdárně vyřešili a v říjnu jsme začali točit. Následně jsme dlouhou dobu stříhali, zvučili a donekonečna opravovali drobnosti, které jsme napoprvé přehlédli. Původní záměr, kterým bylo natáčet boj čistě jen v zákopech, bohužel nevyšel, ale podařilo se nám upravit scénář tak, aby mu vyhovoval nový prostor bez rozsáhlého zákopového systému.
Samotný film Wiking vás pak zavede do bitvy o Polsko, která gradovala na podzim roku 1944. V té době se staly boje u Varšavy, kde operovala pátá pancéřová divize zbraní SS – Wiking, spíše statickými. Díky složitému terénu zde v mnoha místech nefungovala pevná frontová linie, ale boj probíhal mezi obrannými posty. My představujeme pokus o eliminaci jednoho vznikajícího obranného bodu, který byl odhalen leteckým průzkumem. Velitelství za tímto účelem poslalo oslabenou četu pod velením Hauptscharführera Deckela na zteč, kterou zvrátila připravenost a početní převaha sovětů. Ti se po prvním šoku vzpamatovali, a i když němečtí vojáci předsunuté pozice sovětů dobyli vcelku snadno, tak na samotnou kótu již síly neměli a za velkých ztrát se museli stáhnout.

Můžeme prozradit, že plánujeme pokračování, ve kterém vyústí zápletka mezi dvěma hlavními postavami. Děkujeme Vám za vaší podporu, za vaše reakce a snad brzy na shledanou třeba v Maďarsku.

Samozřejmě chceme upozornit i na to, že film neslouží k propagaci žádné ideologie. Naopak chceme, aby se divák mohl podívat na podobu války i z jiného pohledu, než je ten běžně dostupný. Velkým vzorem nám jsou finské válečné filmy, které stavíme v žebříčku – kvalita / reálnost, na absolutní špičku. Naproti tomu filmy americké a ruské produkce nás unavují svým zobrazením protivníka, jakožto absolutního idiota, díky čemuž donekonečna omílají dávno vyvrácené mýty.
Náš tým chce hlavně ukázat, že i s malým množstvím financí a dobrou partou lidí, jde dělat skutečně velké věci.

Film najdete i v sekci Videa, kde jsou i teasery, trailery a nebo náš první filmový počin- Wacht am Rhein – Weihnachten 1944. Budeme moc rádi, když budete odebírat náš kanál na youtube. V budoucnu nás tam můžete podpořit a budete o všech našich aktivitách včas informováni.

Ještě jednou děkujeme všem, kteří se projektu zúčastnili. Jmenovitě: Sovětským ženistům a kamarádům Rolfovi Šubrtovi, Tomáši Jiskrovi a Josefu Bochovi za úžasné ztvárnění našich nepřátel. To několikanásobně předčilo naše tužby a očekávání. Tomáši Kunstovi, který nám propůjčil prostory v Josefově a dohodl s místní policií bezproblémové točení v josefovských exteriérech. Dále samozřejmě Honzovi Barešovi, našemu kameramanovi a hlavně člověku, se kterým nám spolupráce skutečně sedla a stali se z nás přátelé. Nakonec bych chtěl poděkovat všem našim kamarádům z klubů KVH Ostwind, KVH Sturmtruppen, KVH Gardekorps Praha a KVH Waldsteinia, bez kterých by nic takového nebylo možné. Jejich dlouholeté zkušenosti a vynikající uniformy vnesli do filmu skutečnou autentičnost.
Úplně na závěr pak děkuji mým schwarzwaldským, kteří kolem mě a Honzy Bareše vytvořili skutečně funkční tým.

/Jürgen/