Milada


V listopadu 2017 proběhla premiéra filmu Milada, jehož natáčení jsme se díky pozvání našich kamarádů účastnili. Natáčení proběhlo v ponurých prostorách terezínské malé pevnosti, kde svého času nedobrovolně pobývala právě i Milada Horáková.

Před natáčením jsme si dali práci a zjistili, jak přesně byli dozorci malé pevnosti ošaceni a upravili dle toho kabáty svých uniforem. Filmový štáb nakonec příliš nadšení neprojevil. Uniformy dozorců z řad SD, které postrádají límcové runy SS se štábu zdály být málo zlé. V dalších záběrech jsme již účinkovali pouze v blůzách klasických zbraní SS. Je škoda, že díky těmto omílaným stereotypům dochází k neustálému matení diváka.


Terezínští dozorci okolo roku 1944.
Foto: www.holocaustresearchproject.org
Přední izraelská herečka Ayelet Zurer.
Foto: www.fffilm.name

Vice o filmu v popisu od Bohemia MP:
Film Milada je inspirován osudem a životem JUDr. Milady Horákové, který se dotkl mnoha lidí. Odehrává se v letech 1937 – 1950 a vypráví příběh ženy, v jejíž osobnost a životě byly morální principy zakořeněny tak silně, že se často ve svých rozhodnutích řídila více svým svědomím než srdcem, a to i za cenu ohrožení vlastní rodiny a sebe sama. Milada Horáková byla popravena 27. června 1950 i přesto, že tehdejší prezident Československé republiky dostal mnoho žádostí o udělení milosti. O její milost žádali např. Albert Einstein, Winston Churchill nebo Eleanor Rooseveltová. Ústředními tématy filmu jsou svoboda, boj za demokracii, pravda, láska, naděje, moc a oběť, které jsou velmi aktuální i dnes. Cílem filmu je přiblížit osobnost Milady Horákové, její život a osud, nejširšímu publiku v České republice a v zahraničí.(Bohemia MP)

/Jürgen/