Návštěva kolegů z Estonska


Přesně před týdnem, jsme přivítali návštěvu našich

estonských kolegů z klubu >Eesti Leegioni Sõprade Klubi<. Tento klub se zabývá osudy dobrovolníků a kompletní historií oddílů Wehrmachtu a Waffenϟϟ, které byly složeny z estonského personálu. Návštěva spočívala v projetí poslední cesty 20.SS v Čechách a v návštěvě míst, kde byl cvičen personál této jednotky. Po srazu v Harrachově, jsme společně projeli Tanvaldem, Smržovkou, Jabloncem nad Nisou, Ohrazenicemi, Turnovem a Mnichovo Hradiště s Mladou Boleslaví (ústupová trasa většiny divize mezi 7 – 10.5.1945 ).
Následující den pak Nymburk, kde byl popraven jeden z divizních nositelů rytířského kříže – Paul Maitla. Výpravu jsme zakončili v bývalém výcvikovém prostoru SS, u zámku Konopiště, kde se nacházel benešovský výcvikový prostor (ϟϟ-Truppenübungsplatz Beneschau). Před návštěvou u nás, byla takto skupina i u našeho Polského kolegy Jacka, kde navštívili lokace výskytu divize v tehdejším Slezsku. Během pár dnu, tak tato skupina podnikla úctyhodnou cestu po stopách svých krajanů, sloužících pod německým vedením.

Na závěr jsme obdrželi repliku vyznamenání ,,Vabadusrit“, které bylo vyrobeno pouze v sérii 200 kusů. Tento dar jsme obdrželi za dlouholetou badatelskou činnost a aktivity klubu spojené s naším estonským projektem.

Tímto ještě jednou děkujeme našim kolegům a kamarádům do Estonska, Polska a také kolegům z dalších klubů, které s námi spolupracují u nás v České republice!

/Jürgen/