Osobní potřeby vojáka – Peněženka


Stejně jako u dalších osobních věcí, tak i u peněženek je možno sledovat jejich používání a využití. Kromě běžných civilních peněženek bylo možné ve vojenských kantýnách zakoupit i verze „vojenské“, tedy peněženky, které vojáci používali nejčastěji.

 Příklady peněženek

Peněženka na obrázku A je vyrobena z černé umělé kůže.V otevřeném stavu je cca. 24 cm dlouhá a 18 cm široká. Ve složeném stavu je cca. 11 cm dlouhá a 18 cm široká.
Podšívkou peněženky je hnědé plátno. Kapsa s překlopkou se otevírala směrem ven od ohybu. Na druhé „chlopni“ byly celkem tři kapsy velké a dvě malé, našité na vrchu velkých kapes.

 

Obrázek „B“ ukazuje peněženku vyrobenou z tenké, světle hnědé usně. Otevřená měří 21 x 14 cm, zavřená 10 x 14 cm. Podšívka je vyrobena z velmi tenkých kusů stejného materiálu. Klapka na jednom konci překrývala kapsu a sahala po celé délce peněženky. K dispozici byly také dvě krátké otevřené kapsy do středu peněženky, umístěné na stejné straně.

penezenka2

Druhá strana obsahuje jednu malou kapsu a dvě větší, všechny jsou otevřené ke středu.

Obrázek „C“ ukazuje exemplář vyrobený z tenké černé kůže a otevřená měřila asi 27 x 15,5 cm. Na rozdíl od prvních dvou, v tomto případě má klopovou kapsu, která se otevírá do středu peněženky.

penezenka1I zde byly na druhé straně dvě větší a jedna malá kapsa. Opět byly otevřené směrem ke středu.

Obsah peněženky

Jeden velmi zajímavý postřeh zjistil jeden úředník z Velké Británie, když měl příležitost prozkoumat obsah stovky peněženek německých vězňů, pravděpodobně v roce 1944 nebo 1945. Jeho zjištění je následující: „v peněženkách se vyskytovaly tři typy fotografií – fotografie matek a přítelkyň vojáků, dále pak „obscénní“ fotografie a jako třetí druhy byly fotografie mučení a poprav“.

Peněženka B obsahovala následující: ručně psaná slova španělsko/německých písní, množství fotografií, a to především samého vojáka, jeho kamarádů a různých žen, dále pak obálku na negativy, jakousi vizitku pravděpodobně nevěstince, poštovní známky, vojenský průkaz, pohlednicové fotky, jedno z nich bylo vyobrazení Rytířského kříže.

Peněženka C obsahovala mimo jiné vojákův Soldbuch a Železný kříž II. stupně.

Nošení peněženky

Peněženka B zapadala do náprsní kapsy blůzy/saka. Peněženka C byla dle popisu vojáků nošena v zadní kalhotové kapse.

Peněženka „C“ obsahuje mimo jiné voják je Soldbuch a Železný kříž druhé třídy, které voják uvedl, že neměl čas poslat domů jako zamýšlel.

Autor: Eric Tobey, Prunelle
Zdroj: internet (přeloženo, upraveno, doplněno)