Ve dnech 14.-16.8. se členové Klubu účastnili vzpomínkové akce Kalište 2015 – Setkání generací.
Na cestu jsme vyráželi v pátek o půl čtvrté odpoledna a čekalo nás zhruba 6 hodin cesty. Ze základny jsme vyráželi ve třech lidech (Prunelle, Lucka a Albrecht). Po hodince a půl cesty jsme v Mohelnici naložili Hanse a definitivně se vydali směr Slovensko, přímo a bez přestávek a zastávek. Po několika perieptiích, jako bylo uzavření cesty v Martině a najetí si asi 50 km, jsem úspěšně projeli Banskou Bystricu a hurá směrem ke Kališti. To, že sme samozřejmě ještě zabloudili v lese nemusím ani zmiňovat, však ono být v totální tmě v deset večer na úplně neznámém místě a ještě hledat místo, kam máme doject, to byl navigátorský oříšek. Nakonec jsme o půl jedenácté v noci úspěšně zastavili před táborem našich budoucích nepřátel, v tuto chvíli ale kamarádů z KVH Golian. Chvíli po našem příjezdu dorazili i kolegové z KVH Sturmtruppen i s naší členkou Helgou a členem Seppem.
Martin Gago nám sdělil místo nocleho a tábořiště my sme se pustili do práce. Postavili jsme co se dalo za osvětlení mojí Oktávky, Sigi a spol. připravili ohniště, dali sme dokupy nějaké dřevo a jali se sedět pod širákem u táboráku. Noc byla naprosto luxusně teplá, takže většina nás spala venku, pod širákem.
Ráno po budíčku sme doladili tábor a vyrazili na snídaní a brífink. Vzhledem k tomu, že už v devět hodin jsme museli býti připraveni, bylo to vše rychlé. Proběhl nástup zúčastněných jednotek německé a povstalecké strany, proběhla nezbytná poučení ohledně bezpečnosti, programu, atd. Tak, jak jsme zvyklí ze všech akcí. Náš velitel Prunelle byl určen jako velitel německé strany, takže zatímco se ostatní osazenstvo odebralo do tábora, Jirka šel společně s kamarády z KVH Carpathia Velčem a Milanem na poradu.
Po návratu nás čekala příprava, neboť na 11.00 Berlínského času sme si naplánovali nástup německé jednotky a posléze přesun na bojiště a malou generálku.
Čas poměrně rychle ubíhal, ani jsme se nenadáli a už sme vyráželi na bojiště. Po cestě sme potkávali spoustu návštěvníků a pravděpodobně i pamětníky, nebo jejich příbuzné. V areálu už samozřejmě běžel program.
Na výchozím místě bojiště sme provedli instruktáž našich vojáků a provedli sme si krátkou generálku před ukázkou. Pak už nezbývalo čekat na začátek.
Ukázka proběhla dle scénáře. Malé video z ukázky, které sme pro vás vytvořili, můžete shlédnout na konci tohoto příspěvku.
Po ukázce jsme se odebrali zpět do tábora, kde jsme ze svých unavených těl složili vše, co bylo nadbytečné a počali sme holdovat zaslouženému odpočinku. Děvčata, která v době ukázky hlídala naše ležení, byla samozřejmě ráda. Část našeho družstva poté vyrazila pro oběd. Po zbytek dne sme odpočívali v táboře a užívali sme si krásného prostředí slovenských hor a vyjímečně hezkého počasí.
Díky nashromážděných zásobám o nás bylo postaráno nejen večer, ale i následující den. Hned ráno sme si připravili snídani, která po mnoha druzích gulášů na jednotlivých letos absolvovaných akcích přišla vhod. Poté jsme nelenili, využili prostředí a vyrazili nafotit kolekci fotografií pro naše webové a facebookové stránky.
Po nafocení fotografií a sbalení tábora jsme vyrazili opět zpět domů, plní dojmů, spokojeni ze setkání s kamarády a smutní, že zase skončila další akce. Po cestě sme si zpestřovali jízdu hrou Slovní fotbal, nikolivěk však v autě, ale mezi auty. Za pomocí vysílaček, které se nám osvědčili nejen v rámci her po cestě, ale i v rámci řešení dopravních a jiných situací při našem cestování. Již na české straně hranic jsme se ještě stavili na oběd a nedlouho poté jsme se rozloučili a vydali se každý svým směrem.
Kalište je zaniklá obec v okrese Banská Bystrica. Národní kulturní památka Slovenské republiky, památné místo Slovenského národního povstání.
Roku 1940 měla 209 obyvatel. Během Slovenského národního povstání se obec stala jedním z center takzvané Partyzánské republiky v Nízkých Tatrách. Za pomoc partyzánům nacisté obec 18. března 1945 přepadli a zavraždili 13 obyvatel. Vypálili 42 domů i s hospodářskými budovami. Po osvobození Slovenska obyvatelé obce přesídlili do Banské Bystrice, do části Fončorda, kde pro ně byly vybudovány domy na ulici Nové Kalište.
Katastr obce je od roku 1945 součástí obce Baláže. Ve dvou zrekonstruovaných domech jsou od roku 1962 umístěny expozice a pamětní místnosti. Od roku 1963 je prostor obce prohlášen za národní kulturní památku.
Zdroj: Wikipedia
Zde je několik fotografií, zbytek můžete vidět na našich facebookových stránkách.