Na západ 2019


I v letošním roce se náš klub zúčastnil akce – Na západ, kterou opět organizovali naši kamarádi z KVH Pardubice. Účast i program byl letos trochu slabší než v předešlých letech, ale tak tomu obvykle bývá rok před kulatým, či půlkulatým výročím. Nás to díky bohu neodradilo.
Každoročně naše kolona stavěla hned na několika bitvách a díky jejich absencí jsme museli vymyslet náhradní program. Plánování usnadnili kamarádi z KVH Brandy Josefov, kteří nám nabídli josefovská kasárna jako výchozí bod. První noc jsme tak spali na kavalcích ve vytápěných prostorech. Po návratu z akce Rückmarsch to byl vskutku příjemný komfort. Hned následující den, v sobotu 4. května, nás naši kamarádi provedli podzemním labyrintem josefovské pevnosti. Po prohlídce nás nákladní vozy dovezly do Vernéřovic. Malebná sudetská vesnička byla začátkem našeho prvního pěšího přesunu. Ten měl mít šestnáct a půl kilometrů a čekala nás náročná převýšení Adršpašsko-Teplických skal.

Celou trasu jsme si rozdělili na několik pěších přesunů.
První: Vernéřovice – Teplice nad Metují – Skály – Stárkov = 16,6 Km
Druhý: Mlýn Dřevíč – Pustiny – Stárkov = 10 Km
Třetí: Kohoutov – Kuks = 7 Km


Trasy jsme si vybrali tematicky tak, aby zapadaly do ústupového směru německé armády z května 1945 a zároveň tak, aby vedly co nejvíce zalesněným terénem mimo civilizaci. Představovali jsme různorodou směsici prchajících. Od sestřiček DRK (Německý červený kříž), vojáků Heer až po příslušníky zbraní SS. Na ty jsme se zaměřili především, neb právě touto krajinou se toulaly tlupy esesmanů z 31. Divize zbraní SS, o kterých u nás můžete číst pravidelně (například článek: Lovci tanků z 31.Divize zbraní SS a jejich poslední jízda smrti). Zaměříme-li se na ústroj, musíme konstatovat, že tu jsme zvolili co nejpraktičtější.  Nesli jsme jen uniformy, polní čepice, batohy s dekami, celtami a co nejnutnějším vybavením. Vše doplily polní láhve, chlebníky a jídelní soupravy, různě rozvěšené na nesené bagáži. Vše přesně tak, jak vidíme na dobových fotografiích.


Jakým překvapením bylo, když déšť po prvních kilometrech přešel do husté vánice. Následný pochod v čerstvé sněhové nadílce byl pro nás vítanou změnou. Když jsme se občerstvili na zámku Skály, přesunuli jsme se do Stárkova, kde jsme přenocovali v letním dětském táboře. Ten měl k akci tematicky velmi blízko, protože byl postaven v průběhu druhé světové války příslušníky RAD (Říšská pracovní služba). Tuto možnost nám zařídili kolegové z klubu SVH T-S 20 Pláň (https://www.ts20.cz/), kteří nás pozvali i na stejnojmenný pěchotní srub, o který se starají. Srub jsme navštívili další den dopoledne a následně se vydali na další pěší trasu. Náš poslední den jsme vyrazili směrem na Kuks, kde na nás opět čekala kolona a v podvečer jsme dojeli do Josefova. Tam jsme svou cestu ukončili. I přes absenci střetů a veřejných ukázek byla pro nás akce přínosem. Naše putování po příhraničních kopcích, úvozech, řekách a cestách mělo neuvěřitelnou atmosféru a určitě to není poslední akce podobného charakteru. Za spoluúčast na akci děkujeme kamarádům z KVH Gardekorps Praha, KVH Pardubice, polským kolegům z GRH Festung Breslau, KVH Brandy Josefov a mnohým dalším.