90.leichte Afrika-Divison


Voják 90.leichte Afrika-Divison (90. lehké africké divize) spadající pod Panzer Armee Afrika v roce 1942.

Plány na pomoc italské armádě bojující v severní Africe se rodily již během roku 1940. Z tohoto důvodu bylo nutné budoucí jednotky připravit na drsné podmínky afrického bojiště. Jednou z mnoha potřeb byla nová tropická uniforma vyvinutá v Tropickém ústavu Hamburské univerzity v roce 1940.
První německé bojové jednotky nasazené v severní Africe, dorazili do Libyjského přístavu Tripolisu 14. února 1941 pod vedením slavného generálporučíka Erwina Rommela. Byli to předsunuté jednotky 5. lehké divize (později 21. tanková divize). Německé síly v severní Africe byly od 18. února 1941 známy jako Deutsches Afrikakorps (DAK), později spadající pod Panzer Armee Afrika.
My si nyní detailně popíšeme výstroj a výzbroj jednoho vojáka z 90. lehké africké divize, jak mohl vypadat v červnu 1942 na bojištích v Severní Africe u Mersa Matruh.


Uniforma

Základní tropická uniforma byla stejná prakticky pro všechny hodnosti jednotek Heer. V průběhu tažení se modely tropických uniforem vyvíjeli stejně jako evropské modely, díky zjednodušování výroby. První model tropické blůzy měl jako model M40 skládané kapsy s vykrojenými klopami. Druhý model stejně jako blůza M42 ztratila skládané kapsy, ale vykrojení zůstalo. Poslední model tropické uniformy je podobný jako blůza M43 s kapsami bez plisování a s rovnými klopami bez vykrojení.
Náš figurant v hodnosti Gefreiter (svobodník) je oblečen do prvního modelu tropické blůzy M40 (Tropen Feldbluse), která je vyrobena z olivově zeleného bavlněného kepru se čtyřmi skládanými kapsami s klopami. Blůza je u krku opatřena rozhalenkou a je zapínána na 5 kovových knoflíků natřených olivovou barvou. Blůza je ošita tropickou verzí orlice nad pravou kapsou, na límci jsou tropické výložky a je opatřena i tropickými nárameníky, které se vyráběly ze zbytků materiálu po stříhání blůz.

Hemd mit kragen, oliv – olivová košile s límečkem, je vyrobena z lehké olivově zelené bavlněné látky ve střihu standardní evropské. Při tažení v Severní Africe se také používaly upravené francouzské kořistní košile. Košile se dle původního záměru měla nosit buď pod blůzou nebo místo ní, proto byla opatřena poutky pro nárameníky. Ke košili byla také fasována vázanka ze stejné olivově zelené látky, která se nosila ze začátku tažení nebo při oficiálních příležitostech.

Tropenhose lang M40 – polní kalhoty vyrobené ze stejného materiálu jako polní blůza. Kalhoty měly všitý pásek s kovovou přezkou opatřenou třemi trny. Aby mohly být nohavice u bot staženy, vojáci si často kalhoty upravovali tak, že do lemu u spodní části provlékli provázek nebo řemínek. Tropické kalhoty byly dodávány také ve dvou provedení, nejprve jako rajtky, které se nosily s vysokými šněrovacími botami a později dlouhé s rovnými nohavicemi. Rajtky byly vyráběny ze stejného materiálu jako blůzy, nebo z manšestru. Další položkou tropické uniformy byly také šortky, které byly vyhrazeny k nebojovým činnostem.

Detail všitého pásku a materiálu dlouhých tropických kalhot (rajtek).

Uniformu uzavírá první typ nízkých kotníkových tropických bot, které jsou vyrobeny z kombinace kůže a plachtoviny doplněné plátěnými kamašemi – Stoff Gamaschen. Na dobových fotografiích je spíše vidět absence kamaší. Z důvodu nedostatečného zásobování byly v severní Africe používány také klasické kožené šněrovací boty, jak je vidět na mnoha fotografiích.

Nedílnou součástí tropické uniformy je také hnědý vlněný kabát, který byl vyráběn ve stejném střihu jako evropské kabáty M40. Tropický kabát představoval důležitou součást uniformy, jelikož noci jsou v poušti chladné, a to nejen v zimě.


Pokrývky hlavy

Na prvním snímku má voják na hlavě ocelovou přilbu M40 – Stahlhelm Modell 40 natřenou žlutou maskovací barvou (BRAUN RAL 8020). V zázemí nebo při nebojových činnostech nosil voják tropickou čepici, nebo tropický korkový klobouk, které si přiblížíme níže.

Feldmütze mit Schirm (polní čepice s kšiltem) tropická čepice, které vojáci říkali Afrikamütze se jako nejvýraznější část tropické uniformy rychle stala synonymem pro jednotky Afrikakorps. Insignie na čepici se skládaly z německé armádní orlice a kokardy s národními barvami. Do července 1942 byla čepice opatřena barevnou sutaškou ve tvaru obráceného trojúhelníku s příslušnou Waffenfarbe (barva zbraně).

Tropický korkový klobouk, přesněji tropická přilba (Tropenhelm) byla lehká helma s širokým okrajem, vyráběná z lisovaného korku a potažená olivovou látkou. Z boku přilby byly umístěny lisované štítky – na pravé straně s národními barvami a na levé straně se stříbrnou armádní orlicí na černém pozadí. Tropická přilba byla vojákům vydávána po celou dobu tažení, ale nebyla oblíbenou součástí výstroje, protože byla neskladná. Druhá varianta byla vyráběna od roku 1942, která byla pokryta místo bavlněné látky olivově zelenou plstí. Ze začátku tažení nebyly dostatečné dodávky vlastní německé produkce, proto byly využity kořistní nizozemské tropické přilby. Ty měly na svém povrchu dekorativní plisování (připomínající turban), se čtyřmi kovovými větracími očky na každé straně.


Výstroj a výzbroj

Vojákům se vydával funkčně stejný sortiment výstroje, bez ohledu na to, zda měli bojovat v Evropě nebo v severoafrické poušti. Rozdíl však byl v použitém materiálu. Tropická výstroj byla vyrobena z tkaného materiálu. Jediné součásti polní výstroje, které se měly vyrábět z plátěné tkaniny byly: opasek, nosné řemení, závěsník bajonetu, nosný systém, popruhy na chlebníku a popruhy na tropickém batohu a na ženijních brašnách. Položky jako pouzdra na pistole, závěsník na polní lopatku, sumky, brašna na mapy a dokumenty (Kartentasche M35) a pouzdro na štípací kleště se nevyráběly v plátěném provedení.

Nyní si chronologicky projdeme výstroj vojáka vyzbrojeného karabinou Mauser k98.

Tropenleibgurt mit Koppelschloss Heer – plátěný opasek doplněný ocelovou sponou pro jednotky Heer.

Patronentaschen M1911 – sumky pro 60 nábojů 7,92×58 do karabiny Mauser k98. Není pravdou, že vojáci v severní Africe fasovali pouze hnědé sumky, rozšířenější byly spíše černé.

Seitengewehr S84/98 mit Tropenbajonettscheide – bajonet k karabině Mauser k98 s plátěným závěsníkem.

Klappspaten M38 – skládací lopatka, která byla v severní Africe dodávaná běžně i mimo kulometné družstvo.

Brotbeutel M31 – tropický chlebník, který se od evropské verze lišil tím, že všechny kožené součásti byly nahrazeny tkanými a byl vyroben z olivové látky. Obsahoval např. základní hygienu, stravu, lihový vařič, příbor a další.

Feldflasche M31 (mit Aluminiumbecher) – polní láhev s hliníkovým pítkem o objemu 0,8 l. Polní láhev je vybavena koženým řemením, které bylo dle dobových fotografií nejhojnější. Plátěné řemení je spíše raritou a objevuje se až v roce 1943 na Sicílii. Stejně tak není zcela jisté, zda tzv. „kokoska“, hliníková láhev obalená lisovaným laminátovým dřevem, byla v severní Africe používaná. V hojnějším počtu se na dobových fotografiích poprvé objevuje na Sicíli v roce 1943.

Feldflasche gros (mit Bakelitbecher) – velká polní láhev s bakelitovým pítkem o objemu 1 l (V Severní Africe je voda samozřejmě velmi vzácná a její doplňování v akci problematické, proto si vojáci s sebou brali do boje i dvě polní láhve).

Koppeltragegestell in Tropenausführung – plátěné nosné řemení.

Gasmaske M30/M38 mit Gasplane – plynová maska s protichemickou pláštěnkou v pískové barvě.

Dienst-Brille – služební dioptrické brýle.


Zdroje:

MCGUIRK, Dal. Rommelova armáda v Africe. Přeložil Miloš CHLOUBA. Praha: Beta-Dobrovský, c1999. ISBN 80-7291-012-4.

BENDER, Roger, James, LAW, D. Richard, UNIFORMS, ORGANIZATION AND HISTORY OF THE AFRIKAKORPS, R. Bender Publisching 1973, ISBN 0-912138-09-2,

SCIPION, Jacques a Yves BASTIEN. Afrikakorps: tropické stejnokroje německé armády 1940-1945. Praha: Ottovo nakladatelství, 1997. ISBN 80-7181-202-1.