Heydrichiáda – Pardubice 2022


Další z akcí, které připomínají těžké období naší historie, proběhla 18. června 2022 v Pardubicích. Tam město a naši kamarádi z KVH Pardubice připravili, společně s dalšími partnery, letošní ročník akce Heydrichiáda. Ta byla součástí rozsáhlých vzpomínkových akci ve městě, které probíhají téměř po celý letošní rok a jejichž výčet najdete v odkazu ZDE. Těžké chvíle Heydrichiády na Pardubicku, potažmo druhého stanného práva, po úspěšném útoku na zastupujícího říšského protektora, jsme si připomněli ve dvou hraných scénkách. V těch náš klub opět zastal roli německých represivních složek. Většina mužstva se oblékla do uniforem německého Wehrmacht – Heer a působila jako zajišťovací oddíl. V jejím vozovém parku se nacházely vozy Mercedes-Benz L1500A a drobnější model 170VK. Druhá, menší část klubu, pak představovala nechvalně proslulou německou tajnou statní policii – Gestapo. Tento oddíl jsem tvořil společně s Kristiánem a k dispozici jsme měli dvojici vozů s řidiči. Prvním byl luxusní Mercedes 260, druhým vůz značky Hillman, takže na mobilitu jsme si nemohli stěžovat.

Susanne a osazenstvo kavárny před prvním zátahem.

Temné stíny Heydrichiády.

Někteří účastníci si mohli prohlédnout i vnitřní prostory bývalé centrály pardubického Gestapa.

První scénka ukazovala nečekaný zátah pod Zelenou bránou, kde jsme měli zatknout ozbrojeného odbojáře. Našich rolí jsme se, i přes počáteční nervozitu, zhostili obstojně, a tak jsme při zatýkání dokonce vzbudili vlnu nevole v řadách přihlížejících diváků. Po úspěšném zátahu a našem odjezdu, se další program přesunul na třídu Míru, kde dostala prostor například kapela SWING MELODY. Také tam jsme v 16 hodin opět nastoupili na scénu. Armádní oddíl opět uzavřel prostor ulice dvěma kordony. My, kteří jsme představovali vyšetřovatele gestapa, jsme si až na místo dovezli zlomeného odbojáře, kterého jsme v prvním zátahu zatkli. Odbojář nám měl ukázat svého spolupracovníka, kterého ztvárnil náš člen Tomáš. Ten byl k našemu překvapení chycen, když se z místa snažil uprchnout, a následně byl po nátlaku identifikován zlomeným kamarádem. Oba byli odvezeni a tím pro nás ukázka skončila. Dalším programem byla modní přehlídka před pasáží v podání Pin Up & Vintage Studio a další hudební vystoupení. My měli hotovo, takže vojáci mohli svléci uniformy, ve kterých se celý den doslova pekli při teplotách přesahujících 30 °C.

Průběh prvního zatýkání.

Druhé zatýkání v podání našich členů a kamarádů.

Z vydařené akce máme pěkné vzpomínky, ale některé role, především úloha příslušníků gestapa, byla pro nás tentokrát velmi zvláštní. Pardubice jsou s tématem paravýsadků z Anglie a samotným atentátem úzce spojeny. Působil zde například výsadek Silver A a mnoho dalších hrdinů z řad odboje. Téměř všichni tito odvážní lidé skončili do konce roku 1942 na pardubickém popravišti, takzvaném Zámečku, nebo padli v boji s nacisty.
Za pozvaní a spolupráci děkujeme především organizátoru Milanu Vinšovi a jeho kolegům z KVH Pardubice.

Za vyvedené fotografie pak Jiřímu Sejkorovi, jehož celé album naleznete ZDE.


/Jürgen/

Krásná Susanne při modní přehlídce Pin Up & Vintage Studio.

Plakát akce: