Leegion 1945 – Epizoda 3


Se zpožděním přinášíme přiblížení i třetí epizody projektu Leegion 1945, který můžete od října loňského roku sledovat na Youtube kanálu WAR Productions.

První dva díly nás provedly strastiplnou cestou Estonců přes boj o domovinu, až k exodu z vlasti a následné boje na území tehdejšího Německa. Třetí epizoda začíná bezprostředně před nacistickou kapitulací a zavádí nás nedaleko českoněmeckých hranic. Estonci se zde poprvé setkávají s českým odbojem a jsou nemile překvapeni skutečností, že v očích místních jsou na stejné úrovni jako Němci. V Estonsku se tato anabáze nazývá „České peklo“, jak jí nazvali samotní veteráni. Odhady se různí, ale české hranice překročilo něco kolem sedmi tisíc Estonců, z čehož jich jen na území mezi Harrachovem a Prahou bylo na 700 pobito, nebo zmizeli beze stopy. Na honu, který byl nejen na Estonce podnikán, se účastnili jak místní povstalci, tak ve velkém i sovětská vojska, která prostor obsadila do devátého května 1945. Brutalita, kterou sovětská vojska vůči Estoncům aplikovala, se týkala i toho, že v očích sovětů byl každý Estonec v uniformě nacistického Německa vlastizrádcem. Sovětský svaz po brutální anexi považoval všechny obyvatele Pobaltí za své občany. Tak je logické, že se ve vzpomínkách veteránů setkáváme s velkými obavami ze zajetí a zacházením na východě. Tak se spousta skupinek i jednotlivců po kapitulaci pokusila dostat na západ na vlastní pěst. Tímto způsobem se spojeneckého zajetí dostal třeba i v epizodě zmíněný nositel Rytířského kříže Alfons Rebane.

Polští kolegové

Když vezmeme tento díl postupně, tak bych chtěl samozřejmě vyzdvihnout a nejprve poděkovat všem těm, kteří se zúčastnili natáčení ústupové cesty v srpnu 2020. Opět nám byl nápomocen Thomas z KVH VVP MILOVICE, který nám umožnil zbudovat zázemí pro natáčení nedaleko Milovic. Jako opravdoví srdcaři se ukázali kamarádi z polského GRH Festung Breslau, kteří náš projekt dojeli podpořit již podruhé. Dále kamarád Pavel Kmoch, který ochotně souhlasil, že se zúčastní i se synem a doveze originální Schwimmwagen. Pokud jsme u techniky, tak za „estonskou“ stranu samozřejmě i náš člen Albrecht, který do vzdálených Milovic dopravil svou Erenu. Mimo to můžete zahlédnout i motocykl DKW s estonskou imatrikulací a něžným jménem „Lotta“ našich polských přátel a osobní automobil Peugeot kolegů z KVH DRUHÝ PLUK Nymbursko. Tento klub nám podobně jako na mnoha historických rekonstrukcích precizně ztvárnil povstalce, za což jim ještě jednou děkujeme. Estonské osazenstvo kromě našeho klubu doplnili, již zmínění polští kolegové, členové KVH Waldsteinia a kamarádi Honza Liška, Martin Lorenc, nebo autor plakátu tohoto projektu Lukáš Procházka.

Nekompromisní velitel povstalců, kterého zahrál kolega z KVH DRUHÝ PLUK Nymbursko

Natáčení proběhlo na jedničku, až na jednu menší kolizi hned ze začátku, díky zaseknutému plynu u motocyklu. Tuto závadu odnesl, jak motocykl, Schwimmwagen, který byl bohužel v trase splašeného stroje, tak i samotný jezdec, jenž skončil s utrženým nehtem na ruce.

Část epizody, kde prchající Estonci narazí na povstaleckou hlídku, jsme natáčeli v květnu 2020 nedaleko Hořic. Důvodem bylo zkrácení vzdálenosti, na kterou bylo nutno dovést motocykl kamaráda Davida Dvořáka. Počasí nám tento den vcelku přálo, na rozdíl od lokace, kde naproti očekávání panoval čilý motoristický ruch. Tato scéna byla inspirována událostmi, které se skutečně staly nedalo Semil v květnovém povstání a mrtvým byl povstalec ruské národnosti. V této scéně chceme opět poděkovat menší celebritě našeho projektu, kamarádu Ondřeji Šubrovi, který se objeví ve čtyřech z pěti epizod projektu. Dále samozřejmě i jeho kolegům Josefu Bochovi a Tomáši Jiskrovi.

Naši kamarádi David a Josef v rolích květnových bojovníků

Scéna, jenž zakončuje třetí epizodu, byla natočena přesně podle výpovědi jednoho z estonských veteránů, jehož vzpomínky inspirovali většinu děje v druhé polovině našeho filmu. Natáčení proběhlo až na druhý pokus v září 2020. Prvně bylo naplánováno na stejný den, kdy byla točena scéna s přenocováním ve stodole, ale vybraná lokace nás nezaujala a tak jsme její natáčení odložili. Nakonec nás překvapivě zaujal opět milovicky prostor a tak jsme natáčení realizovali tam.

Thomas jako někdo, kdo nesnesl svědky vlastního útěku

Z natáčení…

Kaša s naší Bety… nezbytná podpora při natáčení u Milovic. Na druhém snímku je Thomas při prvním pokusu o natočení scény, kde zemře Aadu.

Osazenstvo Ereny na společné fotografii nedaleko Milovic

Třetí epizoda projektu Leegion