Poslední cesta 2024


Členové našeho klubu na mostě, o který se bojovalo. Naše uskupení bylo na této akci nejpočetnějším, což nás velmi těší.

Dne 25. května 2024 jsme vyrazili na akci: Poslední cesta – epizoda z posledních dní II. světové války na Děčínsku, která se konala ve Františkově nad Ploučnicí mezi Děčínem a Českou Lípou. Na tuto akci jsme byli pozvání kamarády z OVHS Lužice, kteří se zhostili role mužů ze stavu 2. polské armády, která tento prostor na sklonku války dobývala. Náš klub tentokrát opět představoval vojáky německé Wehrmacht – Heer a díky hojné účastni našich členů, jsme byli schopní zkompletovat pěší družstvo s kulometem MG42. Celá komorní akce, se nesla ve velmi příjemném duchu i díky místním spoluorganizátorům, kteří se o nás celou dobu vzorně starali. Kromě našeho klubu se akce zúčastnili i kolegové a kamarádi z KVH VVP Milovice, KVH Elbe, VCC Sturm, KVH Falke, KVH Wurm a SP Military film crew. Organizátorům mnohokrát děkujeme za pozvání a doufáme v další ročníky této příjemné akce.

Porada před první ze dvou ukázek.
Foto: V. Masojídek

Nástup do bitvy. V první čáski ukázek jsme představovali zdecimované ustupující německé jendotky. V druhé jsme se, po lehčí úpravě vzhledu, vrhli do boje.
Foto: V. Masojídek

Práce obsluhy našeho kulometu MG42 v palebném postavení. Chvilku mohla naše činnost působit lehce komicky, neboť došlo k neplánovanému spojení maskovacích sítěk obsluhy, které nešlo odstranit nedestruktivními postupy. Vše nakonec dobře dopadlo a oba zamotaní střelci skončili ve zdraví v zajetí.
Foto: V. Masojídek

I přes značnou přesilu se útočníkům nepodařilo most obsadit a při pokusech o jeho dobytí značně vykrváceli. Přeživší putovali do zajeti, čím ukázka končila. Odezvy místních byly velmi pozitivní, čehož si vážíme.
Foto: V. Masojídek

Plakát k akci: