Leegion 1945 – Epizoda 4


Nový rok se u nás nesl v podobě dokončování čtvrté epizody našeho filmového projektu. Pojďme si její vznik opět trochu přiblížit. 

Jak jsme již posledně zmínili, tak většina druhé poloviny filmu, je inspirována vzpomínkami konkrétního estonského veterána. To co na mě zapůsobilo, když jsem vzpomínky četl prvně, bylo jeho rozčarování nad tím, kde se ocitl. To jsem chtěl do projektu rozhodně zasadit a tak vznikla scéna, kde Jüri zdolává obtížně schůdnou krajinu pod horami a rozjímá nad okolím. Někomu se tato část může zdát vcelku nudná, ale my kladli důraz nad tím, co náš vzor pravděpodobně prožíval a chtěli jeho pocity divákovi přiblížit. Pro vysvětlení. Estonským nejvyšším bodem je Velká vejcová hora, která měří 318 m n. m a celý ráz estonské krajiny je o rovinách a mírných kopečcích. I když nejsou Krkonoše nijaké velehory, musely na nezvyklé Estonce působit majestátně.
Děj odehrávající se na statku je pak kombinací vzpomínek a četných záznamů v kronikách. Krádeže jídla a ošacení byly především na samotách na konci války velmi častým jevem.

První natáčecí den projektu Leegion u řeky Kamenice, která měla pro brodění ideálních 5°C

K samotnému natáčení. Může to být vcelku překvapivé, ale prvních 9 minut čtvrté epizody vznikl jako úplně první materiál projektu Leegion. Natáčení proběhlo 18. dubna 2020 v Podkrkonoší a bylo značně komplikované první vlnou plošných opatření spojených s pandemií. Mnohé napadne, proč jsme začínali točit od středu filmu, ale vysvětlení je jednoduché. Touto dobou jsem již několik měsíců pracoval na konceptu a věděl, že část projektu bude „one man show“ a tak jsme se zaměřili na tento materiál, protože v nastalé složité době, nebylo možné točit jakoukoli scénu s více herci.

Roprachtice a průzkum vhodnosti lokace s nezbytnými asistenty. Začátek dubna 2020


V epizodě, navazujeme na scénu se statkem, která vznikla až o rok později v létě 2021 a opět byla, pro změnu, značně komplikovaná protiepidemickými opatřeními. Navíc jsme místo května mohli natáčet až v půlce léta. Zde bych chtěl vyzdvihnout všechny zúčastněné, i když jich není vskutku mnoho. Největším hrdinou epizody je náš německý kamarád Chris Deckel, který si zde střihl roli neznámého Němce, který je taktéž na útěku a chce spojit síly s naším hrdinou. Chris dojel na natáčení z Německa brzy ráno a večer jel opět domů. Toto obdivuhodné nasazení bylo opět vynuceno, nechceme se opakovat… protiepidemickými opatřeními. Dalším, koho bych rád vyzdvihl, je kamarád Tomáš T., díky němuž jsme mohli natáčet na jejich úžasném rodinném statku. Myslíme, že atmosféra, kterou toto místo scéně dalo, je vystihující.

Kamarád Milan Vinš z KVH Pardubice, jenž ztvárnil roli statkáře. Jak vidno, tak pojal svou roli skutečně svědomitě

Překrásné prostředí dobového statku posloužilo děvčatům jako skvělé kulisy pro spoustu fotek. Pánska část štábu mezi tím natáčeli útěk lesem ve 30°C…

Velké díky si zaslouží i samotné osazenstvo statku, které nám brilantně ztvárnili: Dagmar Obšilová z Pin up & vintage studio, Milan Vinš z KVH Pardubice a Karolína Navrátilová, která nám kromě role Barunky nahrála i doprovodnou píseň celého projektu. Ve výčtu osazenstva statku schází už jen Anežka a Jaroslav, které si zahráli můj synovec s neteří – Honzík a Deniska. Pokud víme, tak se jednalo o jejich premiéru před kamerou a doufáme, že v rámci našich projektů, to nebylo naposledy. Abychom měli výčet zúčastněných kompletní, tak vám samozřejmě představíme i povstalce, které zde ztvárnili Josef Boch a Jindřich Janata. Zajímavostí pro fajnšmekry je jejich ustroj, kterou jsme skládali přesně podle fotografií povstalců z Podkrkonoší.

Přejeme příjemné sledování…

Čtvrtá epizoda projektu Leegion