Kurský výběžek 1943


Druhý červencový víkend roku 2020 jsme věnovali foto-projektu našich kolegů z KVH Schwarzach. Již nadpis říká, že byl věnován operaci Citadela (Zitadelle), která probíhala od prvních červencových dní roku 1943. Jejím cílem byla eliminace sovětského frontového výběžku u města Kursk. Střet znamenal pro obě znepřátelené strany skutečně gigantickou materiální bitvu. Ačkoli je tato bitva glorifikována jako drtivé vítězství sovětských vojsk, tak skutečnost je mnohem složitější. Na německé straně došlo téměř ve všech sektorech ke splnění prvotních úkolů, které měly na svědomí obrovské ztráty na straně nepřítele. Tento zdánlivý úspěch byl tou dobou již téměř zbytečný a odvolání ofenzívy jej pohřbilo do propadliště dějin. Ofenzíva přišla příliš pozdě a situace se pro německá vojska začala velmi komplikovat nejen na východě, ale i na africkém a italském bojišti.

My jsme v tomto projektu ztvárnili granátníky 9.roty; 2.praporu; 2.pluku pancéřových granátníku první tankové divize zbraní SS z druhého SS tankového sboru, která nesla tíhu útoku od prvních okamžiků ofenzívy na jižním křídle výběžku. Granátníky čekal litý a velmi náročný boj s důkladně připravenou obranou a s elitními útvary nepřítele u prvních obranných linií nedaleko vesnice Bykowka. Ačkoli je bojiště u Kurska většinou znázorňováno jako boj na rozlehlých polích, tak nešlo v žádném případě o standard.  Terén v okolí města Bělgorod, který byl výchozím bodem druhého tankového sboru SS, je místy členitý, protkaný množstvím řek, vyvýšenin a mokřin. Všechny tyto přírodní překážky znamenaly ideální místa obraných bodů sovětů a skutečně nelehký úkol pro útočící jednotky.

Ústroj granátníků je pro toto časové období opět specifická, jak je u německé armády postupem války zvykem a od standardů roku 1944 a 1945, které u nás většinou vidíte, se mírně liší. Typickým prvkem kurské ofenzívy u granátníka zbraní SS jsou různorodé maskovací doplňky a převlečníky raných typů. Ty často doplňovaly obličejové maskovací závoje, holínky i nová výzbroj, která se již velmi osvědčila v bojích u Charkova na počátku roku 1943. Okrajově zmíníme, že u divizních tanků šlo například o legendární tanky Tiger a u granátníků pak o neméně známé kulomety MG 42, které začaly postupně nahrazovat výrobně nákladnější kulomety MG 34. Dále vidíme masové nasazení granátometů a další pokrokové výzbroje.

Foto-projekt byl velmi komplikován počasím, které nám skutečně nepřálo. Všichni účastníci byli nakonec nuceni akci předčasně ukončit v sobotu odpoledne. I přes tuto komplikaci jsme byli nakonec velmi mile překvapeni prvními fotografiemi z akce, které vypustil na web fotograf Zdeněk Sedlák (k vidění ZDE), kterému tímto ještě jednou děkujeme za skvělý materiál. Organizátorům šlo v první řadě o přesné ztvárnění podoby granátníků a kombinace uniforem kurské ofenzivy. Tento účel se zdařil na jedničku a my se již těšíme na další podobné akce.

Celá galerie od Z. Sedláka je ZDE.

/Jürgen/