Kurský výběžek 2021


Přelom prázdnin pro nás znamenal, stejně jako loni, akci našich kamarádů z KVH Schwarzach. Tentokrát jsme se vžili do situace mezi 11. až 12. červenec 1943, kdy byli těžce zkoušení granátníci zbraní SS již týden v akci a postupovali ke stěžejnímu a snad i nejznámějšímu bodu jejich postupu. Konkrétně jsme ztvárnily muže z 1.SS-Grenadier-Regiment 1, kterému velel tou dobou čerstvý nositel rytířského kříže SS Obersturmbannführer Albert Frey. Fotografie pak přibližují boj o les Storozhevoye a jeho bezprostřední okolí, které muselo být obsazeno a vyčištěno při postupu na Prochorovku.

Akce byla opět zaměřena na maximální autentičnost uniforem a výstroje, což výsledek opět posunuje velmi blízko k originálním předlohám. Dokonalou autentičnost pak dokreslují fotografie našeho kamaráda Ondřeje Močidlana, který se letos ujal práce s analogovým fotoaparátem. Jeho výsledky můžete shlédnout níže s našim popisem a tímto mu za ně mnohokrát děkujeme. Celé album naleznete ZDE.

Další přínosem letošního ročníku bylo i to, že se akce zúčastnila sovětská strana. Ta byla avizována již loni, ale díky komplikacím se nakonec nemohla zúčastnit. Druhý ročník, tak eliminoval pomyslnou monotónnost loňské akce, kde byla zastoupena jen vojska Waffen SS.

Z našeho klubu se akce zúčastnil Jürgen, jako velitel třetího družstva a Lukas, který zastal střelce kulometu v tomtéž družstvě. Díky kamarádům se nám podařilo upravit kulomet do podoby, jak vypadala první frontově masově nasazená varianta MG 42. Ta se na první pohled vyznačovala rovnou klikou závěru, která je i na našich fotografiích jasně patrná a je jediným provedením nasazeným v první polovině roku 1943.

Další povedené fotografie naleznete ZDE na stránkách fotografa Zdeňka Sedláka, který se akce také zúčastnil.


/Jürgen/